Automatyczny wykrojnik cyfrowy i-Mark GRAPHTEC

Automatyczny wykrojnik cyfrowy i-Mark GRAPHTEC

Automatyczny Wykrojnik Cyfrowy i-Mark wycina materiały z podkładem oraz inne media jak papier, karton czy zalaminowane materiały z nadrukiem.

i-Mark jest nadzwyczaj przydatny do wycinania po obrysie zadrukowanych materiałów, np. takich prac jak niskonakładowa produkcja etykiet lub materiałów opakowaniowych z nadrukiem
i obsługuje media w arkuszach o różnej grubości i wielkości z przedziału od A4 do A3+ (330x483).
i-Mark jest najbardziej polecany do niskonakładowej produkcji etykiet, ponieważ zmiana wzoru etykiety nie wymaga wykonania nowych kosztownych wykrojników.
Niespotykaną cechą Wykrojnika Cyfrowego i-Mark jest to, że w podajniku można umieścić do 120 arkuszy wydruków (ilość zależna od grubości medium), ale arkusze można dokładać w trakcie pracy nie zakłócając ciągłości pracy.

Jest to unikatowe rozwiązanie niespotykane w innych podajnikach.
Cyfrowy Wykrojnik składa się z trzech zasadniczych części: podajnika, plotera tnącego i odbieraka. Całość można pomieścić na powierzchni stołu 60x67 cm. Maszyna umożliwia wycinanie po obrysie wydrukowanej grafiki bez ingerencji operatora. Urzadzenie jest wyposażone w pompę ssącą, nie ma więc potrzeby podłączania zewnętrznego kompresora.
Pozycjonowanie cięcia uzyskuje się przez odczyt paserów dla każdego arkusza. Zastosowano system i-mark szybkiego odczytu kamerą pozyskujący parametry pozycjonowania w czasie kilku dziesiątych sekundy. Zniekształcenia i przesunięcia powstające w trakcie druku są kompensowane przez ten system. Jedna z opcji, na etapie tworzenia pliku, umożliwia wykonanie cięcia linią przerywaną.
Software współpracujący z kamerą dopuszcza korzystanie z paserów o boku zaledwie 4 mm ograniczając straty materiału. Uwzględniając użyte medium, (poczynając od folii samoprzylepnej, a kończąc na 350 g/m2 kartonie) i poziom skomplikowania linii cięcia można przyjąć, że średnio potrzeba 30 - 40 sek. na wycięcie jednego arkusza.
Ostrze, oprawka i uchwyt oprawki przystosowane są do dwóch typów pracy: cięcie folii samoprzylepnej lub cięcie papieru na wylot.
Cięcie na wylot wykonywane jest nad rowkiem chroniąc ostrze przed szybkim zużyciem.
Zastosowana kamera i oprogramowanie umożliwiają odczyt paserów o boku zaledwie 4 mm ograniczając straty medium.
Po obu stronach arkusza muszą pozostać 20 mm wolne pasy; dwie pozostałe strony mogą być wycinane aż do samej krawędzi papieru, choć użytkownicy zazwyczaj zostawiają odstęp 5 mm, który dla drukarek laserowych jest zwykle odstępem technologicznym.
Pasery to kwadraty o boku 4 mm, zazwyczaj w kolorze czarnym, ale mogą być wykonane w dowolnym kolorze, byle ciemniejszym od tła, gdy mamy do czynienia z arkuszem o zadanym tle; w przypadku czarnego tła odczyt paserów wymaga wykonania białego nadruku w miejscu pasera z dziurą w nadruku o wielkości i kształcie pasera.
W sytuacji, gdy nie jest wymagana wysoka precyzja, można korzystać z automatycznego wycinania bez użycia paserów.
System składa się z trzech oddzielnych części: podajnika, plotera i odbieraka. Te trzy części składowe są umieszczone jedna nad drugą i w tej kolejności umieszczone na stole, przy czym odbierak zwisa nad krawędzią stołu. Odbierak wystaje 35 cm poza obrys stołu i wymaga zabezpieczenia przed potrąceniem przez pracujące obok osoby. Całkowite wymiary to zaledwie 60 x 67 cm niezbędnej powierzchni stołu. Urządzenie łączy się z komputerem za pomocą kabla USB.
W zestawie dołączone jest oprogramowanie do pracy z komputerem w systemie Windows.
Oprogramowanie obsługuje pliki w formacie Adobe Illustrator dla Pc oraz Mac, jak również pliki utworzone w programie CorelDRAW.
Linia cięcia wraz z paserami musi być zapisana na jednej warstwie, podczas gdy cała reszta, tj. grafika może pozostać na ukrytych warstwach